Item:Radial Spherical Plain Bearings GEH300HT 300mm*430mm*212mm
Type: Radial Spherical Plain Bearings
Lubrication: Oil or Grease
Dimensions: 300mm x 430mm x212mm/Metric
ID (inner diameter)/Bore: 300mm
OD (outer diameter): 430mm
Width/Height/thickness: 212mm
Weight:118kg
Precision Rating: P0(ABEC-1),P6(ABEC-3),P5(ABEC-5),P4(ABEC-7),P2(ABEC-9)
Process Range: from Id 100 mm to OD 1000 mm