GEH280HT Joint Bearing
GEH280HT joint bearing
🔍
GEH280HT
Bore Diameter:280 mm
Outside Diameter:400 mm
Width:200 mm
Weight:96.8 kg
Click here to send inquiry
The GEH280HT bearing is a Joint bearing with an inner diameter of 280 mm , an outer diameter of 400 mm, a width of 200 mm. It typically uses ZV1 grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
280 mm
Outside Diameter:
400 mm
Thickness:
200 mm
Weight:
96.8 KG
Specifications:
Structure:
GEH HT
Brand:
WYB
Precision Rating:
ZV1
Bearing Material:
GCR15
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
20 days
Detailed description
How can you buy GEH280HT Joint Bearing on the Internet?
High quality GEH280HT ( 96.8 kg Mass, ID: 280 mm OD: 400 mm WD: 200 mm , ZV1 Accuracy Class , GCR15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GEH280HT. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.