GEG20ES-2RS Bearing
GEG20ES-2RS bearing
🔍
GEG20ES-2RS
Bore Diameter:20 mm
Outside Diameter:42 mm
Width:25 mm
Weight:0.153 kg
Click here to send inquiry
The GEG20ES-2RS bearing is a Spherical plain bearings with an inner diameter of 20 mm , an outer diameter of 42 mm, a width of 25 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
20 mm
Outside Diameter:
42 mm
Thickness:
25 mm
Weight:
0.153 KG
Specifications:
Structure:
Spherial Plain Bearing
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
GCr15
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C
Delivery time:
negotiable
Detailed description
How can you buy GEG20ES-2RS Bearing on the Internet?
High quality GEG20ES-2RS ( 0.153 kg Mass, ID: 20 mm OD: 42 mm WD: 25 mm , P0 P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GEG20ES-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.
GEG20ES-2RS Related Products »
    • GAC25S bearing
    • GAC25S bearing
    • No.: GAC25S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 25mm x
    • GAC28S bearing
    • GAC28S bearing
    • No.:GAC28S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 28mm x 52mm
    • GAC30S bearing
    • GAC30S bearing
    • No.:GAC30S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 30mm x
    • GAC32S bearing
    • GAC32S bearing
    • No.:GAC32S Type: Angular Contact Spherial Plain Bearing Lubrication: Oil or Grease Dimensions: 32mm x 58mm