92FC66500 Cylindrical Roller Bearing (Size: 460x660x500mm)
🔍
92FC66500
Bore Diameter:460 mm
Outside Diameter:660 mm
Width:500 mm
Weight:573 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The 92FC66500 bearing is a Cylindrical Roller Bearings with an inner diameter of 460 mm , an outer diameter of 660 mm, a width of 500 mm. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Steel or Brass cage, Chrome Steel rings. Its dynamic radial rated load is approximately 12000 (kN), its static radial rated load is approximately 23400 (kN). together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
460 mm
Outside Diameter:
660 mm
Thickness:
500 mm
Weight:
573 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
12000 (kN)
Static load Capacity, Radial (Cor):
23400 (kN)
Specifications:
HS Code:
Structure:
Roller Bearing
Number of Rows:
Four
Demensions:
460x660x500
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Chrome Steel
Cage material:
Steel or Brass
Roller Material:
Chrome Steel
Operating Temperature Range:
-40℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Rolling Element:
Roller
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy 92FC66500 Cylindrical Roller Bearing (Size: 460x660x500mm) on the Internet?
High quality 92FC66500 ( 573 kg Mass, ID: 460 mm OD: 660 mm WD: 500 mm , Four Rows , Standard Accuracy Class , Chrome Steel Material , 12000 (kN) Radial dynamic , 23400 (kN) Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 92FC66500. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.