74FC52380 Cylindrical Roller Bearing (Size: 370x520x380mm)
🔍
74FC52380
Bore Diameter:370 mm
Outside Diameter:520 mm
Width:380 mm
Weight:257 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The 74FC52380 bearing is a Cylindrical Roller Bearings with an inner diameter of 370 mm , an outer diameter of 520 mm, a width of 380 mm. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Steel or Brass cage, Chrome Steel rings. Its dynamic radial rated load is approximately 6660 (kN), its static radial rated load is approximately 13200 (kN). together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
370 mm
Outside Diameter:
520 mm
Thickness:
380 mm
Weight:
257 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
6660 (kN)
Static load Capacity, Radial (Cor):
13200 (kN)
Specifications:
HS Code:
Structure:
Roller Bearing
Number of Rows:
Four
Demensions:
370x520x380
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Chrome Steel
Cage material:
Steel or Brass
Roller Material:
Chrome Steel
Operating Temperature Range:
-40℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Rolling Element:
Roller
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy 74FC52380 Cylindrical Roller Bearing (Size: 370x520x380mm) on the Internet?
High quality 74FC52380 ( 257 kg Mass, ID: 370 mm OD: 520 mm WD: 380 mm , Four Rows , Standard Accuracy Class , Chrome Steel Material , 6660 (kN) Radial dynamic , 13200 (kN) Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 74FC52380. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.