68FC48350-2 Cylindrical Roller Bearing (Size: 340x480x350mm)
🔍
68FC48350-2
Bore Diameter:340 mm
Outside Diameter:480 mm
Width:350 mm
Weight:211 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The 68FC48350-2 bearing is a Cylindrical Roller Bearings with an inner diameter of 340 mm , an outer diameter of 480 mm, a width of 350 mm. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Steel or Brass cage, Chrome Steel rings. Its dynamic radial rated load is approximately 5740 (kN), its static radial rated load is approximately 11100 (kN). together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
340 mm
Outside Diameter:
480 mm
Thickness:
350 mm
Weight:
211 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
5740 (kN)
Static load Capacity, Radial (Cor):
11100 (kN)
Specifications:
HS Code:
Structure:
Roller Bearing
Number of Rows:
Four
Demensions:
340x480x350
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Chrome Steel
Cage material:
Steel or Brass
Roller Material:
Chrome Steel
Operating Temperature Range:
-40℃ to 120℃
System of Measurement:
Metric
Rolling Element:
Roller
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy 68FC48350-2 Cylindrical Roller Bearing (Size: 340x480x350mm) on the Internet?
High quality 68FC48350-2 ( 211 kg Mass, ID: 340 mm OD: 480 mm WD: 350 mm , Four Rows , Standard Accuracy Class , Chrome Steel Material , 5740 (kN) Radial dynamic , 11100 (kN) Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 68FC48350-2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.