GEG160ES Bearing
GEG160ES Bearing
🔍
GEG160ES
Bore Diameter:160 mm
Outside Diameter:260 mm
Width:135 mm
Weight:20.02 kg
Click here to send inquiry
The GEG160ES bearing is a Radial Spherical Plain Bearings with an inner diameter of 160 mm , an outer diameter of 260 mm, a width of 135 mm. It typically uses High Precision grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
160 mm
Outside Diameter:
260 mm
Thickness:
135 mm
Weight:
20.02 KG
Specifications:
Structure:
Spherical Plain Bearing
Brand:
SDTZ
Precision Rating:
High Precision
Bearing Material:
Carbon Chromium Steel
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
Negotiable
Detailed description
How can you buy GEG160ES Bearing on the Internet?
High quality GEG160ES ( 20.02 kg Mass, ID: 160 mm OD: 260 mm WD: 135 mm , High Precision Accuracy Class , Carbon Chromium Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GEG160ES. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.