GEG140ES Bearing
GEG140ES bearing
🔍
GEG140ES
Bore Diameter:140 mm
Outside Diameter:230 mm
Width:130 mm
Weight:19.01 kg
Click here to send inquiry
The GEG140ES bearing is a joint bearing with an inner diameter of 140 mm , an outer diameter of 230 mm, a width of 130 mm. It typically uses P0,P6 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
140 mm
Outside Diameter:
230 mm
Thickness:
130 mm
Weight:
19.01 KG
Specifications:
Structure:
Plain radial bearing
Brand:
TIGER or as you want
Precision Rating:
P0,P6
Bearing Material:
Chrome steel
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T,L/C
Delivery time:
Normal ready goods or stock within 7 days
Detailed description
How can you buy GEG140ES Bearing on the Internet?
High quality GEG140ES ( 19.01 kg Mass, ID: 140 mm OD: 230 mm WD: 130 mm , P0,P6 Accuracy Class , Chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GEG140ES. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.