GE200UK2RS Bearing
GE200UK2RS bearing
🔍
GE200UK2RS
Bore Diameter:200 mm
Outside Diameter:290 mm
Width:130 mm
Weight:28.03 kg
Click here to send inquiry
The GE200UK2RS bearing is a joint bearing with an inner diameter of 200 mm , an outer diameter of 290 mm, a width of 130 mm. It typically uses P0,P6 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
200 mm
Outside Diameter:
290 mm
Thickness:
130 mm
Weight:
28.03 KG
Specifications:
Structure:
joint bearing
Brand:
TIGER or as you want
Precision Rating:
P0,P6
Bearing Material:
Chrome steel
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T,L/C
Delivery time:
Normal ready goods or stock within 7 days
Detailed description
How can you buy GE200UK2RS Bearing on the Internet?
High quality GE200UK2RS ( 28.03 kg Mass, ID: 200 mm OD: 290 mm WD: 130 mm , P0,P6 Accuracy Class , Chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE200UK2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.