GE90TXE-2LS Joint Bearing 90x130x60mm
🔍
GE90TXE-2LS
Bore Diameter:90 mm
Outside Diameter:130 mm
Width:60 mm
Weight:2.75 kg
Click here to send inquiry
The GE90TXE-2LS bearing is a Joint Bearings with an inner diameter of 90 mm , an outer diameter of 130 mm, a width of 60 mm. It typically uses p2/p4/p6 grade precision tolerances and open/rs/2rs/zz/z type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
90 mm
Outside Diameter:
130 mm
Thickness:
60 mm
Weight:
2.75 KG
Specifications:
Structure:
Joint Bearing
Precision Rating:
p2/p4/p6
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
open/rs/2rs/zz/z
Transaction Information:
Payment term:
TT/Western union
Delivery time:
Within three days
Detailed description
How can you buy GE90TXE-2LS Joint Bearing 90x130x60mm on the Internet?
High quality GE90TXE-2LS ( 2.75 kg Mass, ID: 90 mm OD: 130 mm WD: 60 mm , p2/p4/p6 Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE90TXE-2LS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.