GE300ES-2RS Bearing
GE300ES-2RS Bearing
🔍
GE300ES-2RS
Bore Diameter:300 mm
Outside Diameter:430 mm
Width:165 mm
Weight:78.07 kg
Click here to send inquiry
The GE300ES-2RS bearing is a Radial Spherical Plain Bearings with an inner diameter of 300 mm , an outer diameter of 430 mm, a width of 165 mm. It typically uses High Precision grade precision tolerances and together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
300 mm
Outside Diameter:
430 mm
Thickness:
165 mm
Weight:
78.07 KG
Specifications:
Structure:
Spherical Plain Bearing
Brand:
SDTZ
Precision Rating:
High Precision
Bearing Material:
Carbon Chromium Steel
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
Negotiable
Detailed description
How can you buy GE300ES-2RS Bearing on the Internet?
High quality GE300ES-2RS ( 78.07 kg Mass, ID: 300 mm OD: 430 mm WD: 165 mm , High Precision Accuracy Class , Carbon Chromium Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE300ES-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.