3806/710/HCYA2 Bearing 710x900x410mm
🔍
3806/710/HCYA2
Bore Diameter:710 mm
Outside Diameter:900 mm
Width:410 mm
Weight:650 kg
Click here to send inquiry
The 3806/710/HCYA2 bearing is a Tapered Roller Bearings with an inner diameter of 710 mm , an outer diameter of 900 mm, a width of 410 mm. It typically uses P0-P5 grade precision tolerances and open and sealed type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
710 mm
Outside Diameter:
900 mm
Thickness:
410 mm
Weight:
650 KG
Specifications:
Structure:
tapered roller
Precision Rating:
P0-P5
Bearing Material:
bearing steel
Seals Type:
open and sealed
Transaction Information:
Payment term:
Paypal,Western Union,T/T
Delivery time:
within 3 working days
Detailed description
How can you buy 3806/710/HCYA2 Bearing 710x900x410mm on the Internet?
High quality 3806/710/HCYA2 ( 650 kg Mass, ID: 710 mm OD: 900 mm WD: 410 mm , P0-P5 Accuracy Class , bearing steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 3806/710/HCYA2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.