Spherical Plain Bearings GE25ES-2RS
🔍
GE25ES-2RS
Bore Diameter:25 mm
Outside Diameter:42 mm
Width:20 mm
Click here to send inquiry
The GE25ES-2RS bearing is a radial spherical plain bearing with an inner diameter of 25 mm , an outer diameter of 42 mm, a width of 20 mm. It typically uses P0 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
25 mm
Outside Diameter:
42 mm
Thickness:
20 mm
Specifications:
Structure:
plain bearing
Precision Rating:
P0
Bearing Material:
chrome steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Detailed description
How can you buy Spherical Plain Bearings GE25ES-2RS on the Internet?
High quality GE25ES-2RS ( ID: 25 mm OD: 42 mm WD: 20 mm , P0 Accuracy Class , chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE25ES-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.