SIGEW50ES Joint Bearing
SIGEW50ES Joint Bearing
🔍
SIGEW
Bore Diameter:50 mm
Outside Diameter:66 mm
Width:50 mm
Weight:3.96 kg
Click here to send inquiry
The SIGEW bearing is a spherical plain bearing with an inner diameter of 50 mm , an outer diameter of 66 mm, a width of 50 mm. It typically uses ZV1 grade precision tolerances and None type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
50 mm
Outside Diameter:
66 mm
Thickness:
50 mm
Weight:
3.96 KG
Specifications:
Structure:
SIGEW ES
Brand:
China
Precision Rating:
ZV1
Bearing Material:
GCR15
Seals Type:
None
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
20 days
Detailed description
How can you buy SIGEW50ES Joint Bearing on the Internet?
High quality SIGEW ( 3.96 kg Mass, ID: 50 mm OD: 66 mm WD: 50 mm , ZV1 Accuracy Class , GCR15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. SIGEW. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.
SIGEW Related Products »
    • GE40ES spherical plain bearing
    • GE40ES spherical plain bearing Product Model: GE40ES Structure: spherical plain bearing Inside Diameter: 40 mm/inch Outside