NUKRE72A Stud Type Track Rollers 28x72x80mm
🔍
NUKRE72A
Bore Diameter:28 mm
Outside Diameter:72 mm
Width:80 mm
Click here to send inquiry
The NUKRE72A bearing is a Track Rollers with an inner diameter of 28 mm , an outer diameter of 72 mm, a width of 80 mm. It typically uses P0-P2, ABEC1-ABEC9 grade precision tolerances and labyrinth seals on both sides type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
28 mm
Outside Diameter:
72 mm
Thickness:
80 mm
Specifications:
Structure:
Stud Type Track Roller
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P0-P2, ABEC1-ABEC9
Bearing Material:
Chrome Steel/Stainless Steel
Seals Type:
labyrinth seals on both sides
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 working days
Detailed description
How can you buy NUKRE72A Stud Type Track Rollers 28x72x80mm on the Internet?
High quality NUKRE72A ( ID: 28 mm OD: 72 mm WD: 80 mm , P0-P2, ABEC1-ABEC9 Accuracy Class , Chrome Steel/Stainless Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. NUKRE72A. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.