NRXT15030DD/ Crossed Roller Bearings (150x230x30mm)
🔍
NRXT15030DD
Bore Diameter:150 mm
Outside Diameter:230 mm
Width:30 mm
Weight:3.75 kg
Click here to send inquiry
The NRXT15030DD bearing is a Cross Roller Bearing NRXT series with an inner diameter of 150 mm , an outer diameter of 230 mm, a width of 30 mm. It typically uses P2/P4/P5 grade precision tolerances and Seals or open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
150 mm
Outside Diameter:
230 mm
Thickness:
30 mm
Weight:
3.75 KG
Specifications:
Structure:
crossed roller bearings
Brand:
BYC
Precision Rating:
P2/P4/P5
Bearing Material:
Gcr15 bearing steel
Seals Type:
Seals or open
Transaction Information:
Payment term:
T/T
Delivery time:
stock
Detailed description
How can you buy NRXT15030DD/ Crossed Roller Bearings (150x230x30mm) on the Internet?
High quality NRXT15030DD ( 3.75 kg Mass, ID: 150 mm OD: 230 mm WD: 30 mm , P2/P4/P5 Accuracy Class , Gcr15 bearing steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. NRXT15030DD. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.