GE25-HO-2RS Spherical Plain Bearing (Size:25x42x29mm)
🔍
GE25-HO-2RS
Bore Diameter:25 mm
Outside Diameter:42 mm
Width:29 mm
Weight:0.1 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The GE25-HO-2RS bearing is a Spherical Plain Bearings with an inner diameter of 25 mm , an outer diameter of 42 mm, a width of 29 mm. Its dynamic radial rated load is approximately 48, its static radial rated load is approximately 240. Sealed type, Rubber. together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
25 mm
Outside Diameter:
42 mm
Thickness:
29 mm
Weight:
0.1 KG
Outer Ring Width:
16
Inner Ring Width:
29
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
48
Static load Capacity, Radial (Cor):
240
Specifications:
Structure:
Spherical Plain Bearing
Demensions:
25x42x29
Brand:
Neutral Product
Bearing Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed
Seal Material:
Rubber
Series:
GE...HO-2RS
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
100 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy GE25-HO-2RS Spherical Plain Bearing (Size:25x42x29mm) on the Internet?
High quality GE25-HO-2RS ( 0.1 kg Mass, ID: 25 mm OD: 42 mm WD: 29 mm , GE...HO-2RS Series , Chrome Steel (Gcr15) Material , 48 Radial dynamic , 240 Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. GE25-HO-2RS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.