FC80104250 Cylindrical Roller Bearing 400*520*250mm
🔍
FC80104250
Bore Diameter:400 mm
Outside Diameter:520 mm
Width:250 mm
Weight:140 kg
Click here to send inquiry
The FC80104250 bearing is a Cylindrical Roller Bearing with an inner diameter of 400 mm , an outer diameter of 520 mm, a width of 250 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P2, grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
400 mm
Outside Diameter:
520 mm
Thickness:
250 mm
Weight:
140 KG
Specifications:
Structure:
cylindrical roller bearing
Brand:
sfnb/Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P2,
Bearing Material:
Bearing steel/Chrome steel/
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
TT/PayPal/LC/WesternUnion/
Delivery time:
within 3-5 days
Detailed description
How can you buy FC80104250 Cylindrical Roller Bearing 400*520*250mm on the Internet?
High quality FC80104250 ( 140 kg Mass, ID: 400 mm OD: 520 mm WD: 250 mm , P0,P6,P5,P4,P2, Accuracy Class , Bearing steel/Chrome steel/ Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FC80104250. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.