FC2838119 Bearing 140x190x119mm
🔍
FC2838119
Bore Diameter:140 mm
Outside Diameter:190 mm
Width:119 mm
Weight:9.9 kg
Click here to send inquiry
The FC2838119 bearing is a four row cylindrical roller bearing with an inner diameter of 140 mm , an outer diameter of 190 mm, a width of 119 mm. It typically uses P0, P6, P5, P4, P2 grade precision tolerances and Open, Z, ZZ, RS, 2RS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
140 mm
Outside Diameter:
190 mm
Thickness:
119 mm
Weight:
9.9 KG
Specifications:
Structure:
Four row cylindrical roller bearings
Brand:
LYC; LYZH
Precision Rating:
P0, P6, P5, P4, P2
Bearing Material:
Carbon steel, bearing steel
Seals Type:
Open, Z, ZZ, RS, 2RS
Transaction Information:
Payment term:
T/T; L/C
Delivery time:
3-15 days
Detailed description
How can you buy FC2838119 Bearing 140x190x119mm on the Internet?
High quality FC2838119 ( 9.9 kg Mass, ID: 140 mm OD: 190 mm WD: 119 mm , P0, P6, P5, P4, P2 Accuracy Class , Carbon steel, bearing steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. FC2838119. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.