CRBC30025UU Thin-section Crossed Roller Bearing
The CRBC 30025 UU bearing is a Thin-section Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 300 mm , an outer diameter of 360 mm, a width of 25 mm. It typically uses P0~P2 grade precision tolerances and Two side sealed type type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
×
Dimensions:
Inside Diameter:
300 mm
Outside Diameter:
360 mm
Thickness:
25 mm
Weight:
5.88 KG
Specifications:
Structure:
Thin-section Crossed Roller Bearing
Precision Rating:
P0~P2
Bearing Material:
GCr15
Seals Type:
Two side sealed type
Transaction Information:
Payment term:
100%TT before shipping
Delivery time:
10
Detailed description
Bearing model: CRBC 30025 UU Thin-section crossed roller bearing
Inner Diameter (ID):300 mm
Outer diameter (OD):360 mm
Width/Height: 25 mm
Material:chrome steel(GCR15)
Number of Row: single row
Weight:5.88 kg
Basic load ratings:
Ca=73.8 KN,Coa=162 KN
Seals type: Two sides sealed type
How can you buy CRBC30025UU Thin-section Crossed Roller Bearing on the Internet?
High quality CRBC 30025 UU ( 5.88 kg Mass, ID: 300 mm OD: 360 mm WD: 25 mm , P0~P2 Accuracy Class , GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. CRBC 30025 UU. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.