222SM260-MA Split Spherical Roller Bearings 260MMX500MMX130MM
🔍
222SM260.M
Bore Diameter:260 mm
Outside Diameter:500 mm
Width:130 mm
Weight:147 kg
Reference FOB Price:US100 ~ 500 / Piece
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The 222SM260.M bearing is a Spherical Roller Bearing with an inner diameter of 260 mm , an outer diameter of 500 mm, a width of 130 mm. It typically uses P4 , P5 , P6, P0 grade precision tolerances and features a steel , brass cage, chrome steel balls, chrome steel rings. Its dynamic radial rated load is approximately 2200KN, its static radial rated load is approximately 3100KN. It uses C0 , C3,C4 standard radial clearance, open/sealed type, rubber/ iron. together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: Mechanical parts, auto parts
Dimensions:
Inside Diameter:
260 mm
Outside Diameter:
500 mm
Thickness:
130 mm
Weight:
147 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
2200KN
Static load Capacity, Radial (Cor):
3100KN
Reference speed (Grease rpm):
430
Limiting speed (Oil rpm):
630
Specifications:
Old Designations:
222SM260
HS Code:
Structure:
Spherical roller bearing
Number of Rows:
double rows
Demensions:
260mmx500mmx130mm
Brand:
WOMO or Brand as request
Radial Clearance Trade No.:
C0 , C3,C4
Precision Rating:
P4 , P5 , P6, P0
Vibration:
Z1, Z2
Bearing Material:
Chrome steel, bearing steel
Cage Type:
CC,CA, MA, MB , CCJA , E, E1
Cage material:
steel , brass
Seals Type:
open/sealed
Seal Material:
rubber/ iron
Ball Material:
chrome steel
Roller Material:
chrome steel
Transaction Information:
Transport Package:
carton boxes+ wooden cases
Service:
WOMO/ OEM / brand as request
Shipping Ways:
air freight, sea freight , and express
Country of Origin:
Germany/ Japan/ USA/China/TAIWAN
Quality Control:
high
Stock:
1000 Piece
Production Capacity:
1000
Port:
GZ, QINGDAO , SHANGHAI, PEK
Payment term:
100% TT in advance