170BTR10H Thrust Angular Contact Ball Bearing 170x260x40.5mm
🔍
170BTR10H
Bore Diameter:170 mm
Outside Diameter:260 mm
Width:40.5 mm
Click here to send inquiry
The 170BTR10H bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 170 mm , an outer diameter of 260 mm, a width of 40.5 mm. It typically uses P5/P4/P4A/P2A grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
170 mm
Outside Diameter:
260 mm
Thickness:
40.5 mm
Detailed description
How can you buy 170BTR10H Thrust Angular Contact Ball Bearing 170x260x40.5mm on the Internet?
High quality 170BTR10H ( ID: 170 mm OD: 260 mm WD: 40.5 mm , P5/P4/P4A/P2A Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 170BTR10H. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.