170BTR10E Thrust Angular Contact Ball Bearing 170x260x40.5mm
🔍
170BTR10E
Bore Diameter:170 mm
Outside Diameter:260 mm
Width:40.5 mm
Click here to send inquiry
The 170BTR10E bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 170 mm , an outer diameter of 260 mm, a width of 40.5 mm. It typically uses P5/P4/P4A/P2A grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
170 mm
Outside Diameter:
260 mm
Thickness:
40.5 mm
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P5/P4/P4A/P2A
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 170BTR10E Thrust Angular Contact Ball Bearing 170x260x40.5mm on the Internet?
High quality 170BTR10E ( ID: 170 mm OD: 260 mm WD: 40.5 mm , P5/P4/P4A/P2A Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 170BTR10E. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.