Standard ship loader E.1200.25.00.D.1 slewing ball bearing with external tooth
Model no.:E.1200.25.00.D.1
structure:four point contact slewing ball bearing
gear option:external gear/tooth
material:42crmo/50mn/custom
Da(outer dia):1200mm
U(Outer ring inner dia):1076mm
Di(inner dia):982mm
Ha(teeth height):50mm
Hb:(inner ring height):55mm
H(total height):65mm
La(mounting hole dia):1135mm
Li(mounting hole dia):796mm
mounting hole:30-φ18, 30-φ18
P(gear p.c.d.):1184mm
m(module):8
z(teeth number):148
Mass:140kgs
Luoyang MC Bearing Technology Co.,Ltd (LYMC),who is manufacture located in bearing zone, focus on Slewing bearing, cross roller bearing and pinion,Dia from 50mm-8000mm, Certificated has 3.1,3.2,ABS,CCS.Our team with technical and full experience in the bearing industry. And with a worldwide network, allows us to resolve any bearing issue for you. LYMC bearings are the perfect alternative to the most common and well-known brands.