The detailed technical sheet of SME45LSASSFCN bearings as follows:
| Bearing Model | SME45LSASSFCN Blocks | |
| Type | Linear Guideway Carriage | |
| Description | Linear Block/Linear Slider | |
| HS Code | 8483300090 | |
| Sizes/Dimensions | 45x86x70mm | |
| d | 45 mm | |
| D | 86 mm | |
| B/T | 70 mm | |