SF045CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 4.5x6x0.75 Inch)
🔍
SF045CP0
Bore Diameter:4.5 inch
Outside Diameter:6 inch
Width:0.75 inch
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The SF045CP0 bearing is a Thin Section Bearings with an inner diameter of 4.5 inch , an outer diameter of 6 inch, a width of 0.75 inch. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Brass cage, Stainless Steel balls, Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: Rotary Tables, Turntables, Robotics, Packaging Equipment, and etc.
Dimensions:
Inside Diameter:
4.5 inch
Outside Diameter:
6 inch
Thickness:
0.75 inch
Specifications:
HS Code:
Structure:
Ball Bearing
Number of Rows:
Single
Demensions:
4.5x6x0.75
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Stainless Steel
Cage material:
Brass
Seals Type:
Open
Ball Material:
Stainless Steel
Bore Type:
Cylindrical
Operating Temperature Range:
-30℃ to 120℃
System of Measurement:
Inch
Series:
SF
Rolling Element:
Ball
Closure Type:
Open
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
1000 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy SF045CP0 Thin Section Ball Bearing (Size: 4.5x6x0.75 Inch) on the Internet?
High quality SF045CP0 ( ID: 4.5 inch OD: 6 inch WD: 0.75 inch , SF Series , Single Rows , Standard Accuracy Class , Stainless Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. SF045CP0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.