Self-aligning Roller Bearing 22308CCK/W33+H2308
🔍
22308CCK/W33+H2308
Bore Diameter:35 mm
Outside Diameter:90 mm
Width:33 mm
Click here to send inquiry
The 22308CCK/W33+H2308 bearing is a Self-aligning Roller Bearing with an inner diameter of 35 mm , an outer diameter of 90 mm, a width of 33 mm. It typically uses P0,P5,P6 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
35 mm
Outside Diameter:
90 mm
Thickness:
33 mm
Specifications:
Structure:
Spherical Roller Bearing
Brand:
JMZC or OEM
Precision Rating:
P0,P5,P6
Bearing Material:
Chrome Steel || Stainless Steel || Carbon Steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
TT,L/C
Delivery time:
According to the bearings
Detailed description
How can you buy Self-aligning Roller Bearing 22308CCK/W33+H2308 on the Internet?
High quality 22308CCK/W33+H2308 ( ID: 35 mm OD: 90 mm WD: 33 mm , P0,P5,P6 Accuracy Class , Chrome Steel || Stainless Steel || Carbon Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 22308CCK/W33+H2308. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.