RTB150/RTB150G Rotary Table Bearing 150x240x40mm
🔍
RTB150/RTB150G
Bore Diameter:150 mm
Outside Diameter:240 mm
Width:40 mm
Weight:6.3 kg
Click here to send inquiry
The RTB150/RTB150G bearing is a Rotary Table Bearing with an inner diameter of 150 mm , an outer diameter of 240 mm, a width of 40 mm. It typically uses P4/P2 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
150 mm
Outside Diameter:
240 mm
Thickness:
40 mm
Weight:
6.3 KG
Specifications:
Structure:
Three-row Roller Bearing
Precision Rating:
P4/P2
Bearing Material:
GCr15/GCr15SiMn
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
30% T/T in Advance, the balance 70%TT before shipp
Delivery time:
7
Detailed description
How can you buy RTB150/RTB150G Rotary Table Bearing 150x240x40mm on the Internet?
High quality RTB150/RTB150G ( 6.3 kg Mass, ID: 150 mm OD: 240 mm WD: 40 mm , P4/P2 Accuracy Class , GCr15/GCr15SiMn Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RTB150/RTB150G. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.