RKULR55NX Eccentric Guide Roller Bearing 21x55x83mm
🔍
RKULR55NX
Bore Diameter:21 mm
Outside Diameter:55 mm
Width:83 mm
Weight:*** kg
Click here to send inquiry
The RKULR55NX bearing is a Track Roller Bearing with an inner diameter of 21 mm , an outer diameter of 55 mm, a width of 83 mm. It typically uses P0 , P6 , P5 , P4 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
21 mm
Outside Diameter:
55 mm
Thickness:
83 mm
Weight:
*** KG
Specifications:
Structure:
Guide Roller
Brand:
As per customers' Requests
Precision Rating:
P0 , P6 , P5 , P4
Bearing Material:
Stainless Steel ; Bearing Steel
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer ; Western Union ; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RKULR55NX Eccentric Guide Roller Bearing 21x55x83mm on the Internet?
High quality RKULR55NX ( *** kg Mass, ID: 21 mm OD: 55 mm WD: 83 mm , P0 , P6 , P5 , P4 Accuracy Class , Stainless Steel ; Bearing Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RKULR55NX. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.