RB60040UUCC0FS2 Crossed Roller Bearing 600x700x40mm
🔍
RB60040UUCC0FS2
Bore Diameter:600 mm
Outside Diameter:700 mm
Width:40 mm
Weight:29.00 kg
Click here to send inquiry
The RB60040UUCC0FS2 bearing is a Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 600 mm , an outer diameter of 700 mm, a width of 40 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP grade precision tolerances and Open ; U ; UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
600 mm
Outside Diameter:
700 mm
Thickness:
40 mm
Weight:
29.00 KG
Specifications:
Structure:
Crossed Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open ; U ; UU
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union ; Paypal ; MoneyGram
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RB60040UUCC0FS2 Crossed Roller Bearing 600x700x40mm on the Internet?
High quality RB60040UUCC0FS2 ( 29.00 kg Mass, ID: 600 mm OD: 700 mm WD: 40 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RB60040UUCC0FS2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.