RB25040UCC0 Separable Outer Ring Crossed Roller Bearing 250x355x40mm
🔍
RB25040UCC0
Bore Diameter:250 mm
Outside Diameter:355 mm
Width:40 mm
Weight:14.80 kg
Click here to send inquiry
The RB25040UCC0 bearing is a Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 250 mm , an outer diameter of 355 mm, a width of 40 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP grade precision tolerances and Open ; U ; UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
250 mm
Outside Diameter:
355 mm
Thickness:
40 mm
Weight:
14.80 KG
Specifications:
Structure:
Crossed Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
Open ; U ; UU
Transaction Information:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RB25040UCC0 Separable Outer Ring Crossed Roller Bearing 250x355x40mm on the Internet?
High quality RB25040UCC0 ( 14.80 kg Mass, ID: 250 mm OD: 355 mm WD: 40 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RB25040UCC0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.