RB24025UCC0 Separable Outer Ring Crossed Roller Bearing 240x300x25mm
🔍
RB24025UCC0
Bore Diameter:240 mm
Outside Diameter:300 mm
Width:25 mm
Weight:4.50 kg
Click here to send inquiry
The RB24025UCC0 bearing is a Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 240 mm , an outer diameter of 300 mm, a width of 25 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP grade precision tolerances and Open ; U ; UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
240 mm
Outside Diameter:
300 mm
Thickness:
25 mm
Weight:
4.50 KG
Specifications:
Structure:
Crossed Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
Open ; U ; UU
Transaction Information:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RB24025UCC0 Separable Outer Ring Crossed Roller Bearing 240x300x25mm on the Internet?
High quality RB24025UCC0 ( 4.50 kg Mass, ID: 240 mm OD: 300 mm WD: 25 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RB24025UCC0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.