RALE20NPP Insert Ball Bearing With Eccentric Collar 20x42x24.5mm
🔍
RALE20NPP
Bore Diameter:20 mm
Outside Diameter:42 mm
Width:24.5 mm
Weight:0.10 kg
Click here to send inquiry
The RALE20NPP bearing is a Insert Ball Bearing with an inner diameter of 20 mm , an outer diameter of 42 mm, a width of 24.5 mm. It typically uses P0 , P6 , P5 grade precision tolerances and NPP type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
20 mm
Outside Diameter:
42 mm
Thickness:
24.5 mm
Weight:
0.10 KG
Specifications:
Structure:
Insert Ball
Brand:
As Per Requirements
Precision Rating:
P0 , P6 , P5
Bearing Material:
Bearing Steel
Seals Type:
NPP
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union; Moneygram ; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RALE20NPP Insert Ball Bearing With Eccentric Collar 20x42x24.5mm on the Internet?
High quality RALE20NPP ( 0.10 kg Mass, ID: 20 mm OD: 42 mm WD: 24.5 mm , P0 , P6 , P5 Accuracy Class , Bearing Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RALE20NPP. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.