RA19013CC0 Split Type Crossed Roller Bearing 190x216x13mm
🔍
RA19013CC0
Bore Diameter:190 mm
Outside Diameter:216 mm
Width:13 mm
Weight:0.69 kg
Click here to send inquiry
The RA19013CC0 bearing is a Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 190 mm , an outer diameter of 216 mm, a width of 13 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP grade precision tolerances and Open ; U ; UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
190 mm
Outside Diameter:
216 mm
Thickness:
13 mm
Weight:
0.69 KG
Specifications:
Structure:
Crossed Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open ; U ; UU
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union ; Paypal ; MoneyGram
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RA19013CC0 Split Type Crossed Roller Bearing 190x216x13mm on the Internet?
High quality RA19013CC0 ( 0.69 kg Mass, ID: 190 mm OD: 216 mm WD: 13 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RA19013CC0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.