RA13008C-CC0S Split Type Crossed Roller Bearing 130x146x8mm
🔍
RA13008C-CC0S
Bore Diameter:130 mm
Outside Diameter:146 mm
Width:8 mm
Weight:0.18 kg
Click here to send inquiry
The RA13008C-CC0S bearing is a Crossed Roller Bearing with an inner diameter of 130 mm , an outer diameter of 146 mm, a width of 8 mm. It typically uses P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP grade precision tolerances and Open ; U ; UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
130 mm
Outside Diameter:
146 mm
Thickness:
8 mm
Weight:
0.18 KG
Specifications:
Structure:
Crossed Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open ; U ; UU
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union ; Paypal ; MoneyGram
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy RA13008C-CC0S Split Type Crossed Roller Bearing 130x146x8mm on the Internet?
High quality RA13008C-CC0S ( 0.18 kg Mass, ID: 130 mm OD: 146 mm WD: 8 mm , P0 ; P6 ; P5 ; P4 ; P2 ; USP Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RA13008C-CC0S. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.