RA12008 RA12008UUC0 High Precision Cross Roller Bearing
🔍
RA12008,RA12008UUC0
Bore Diameter:120 mm
Outside Diameter:136 mm
Width:8 mm
Weight:0.2 kg
Click here to send inquiry
The RA12008,RA12008UUC0 bearing is a Cross Roller Bearing with an inner diameter of 120 mm , an outer diameter of 136 mm, a width of 8 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4 grade precision tolerances and Open,ZZ or 2RS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
120 mm
Outside Diameter:
136 mm
Thickness:
8 mm
Weight:
0.2 KG
Specifications:
Structure:
high precision cross roller bearing
Brand:
GQZ/Neutral/OEM/As per customer require
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4
Bearing Material:
Chrome steel
Seals Type:
Open,ZZ or 2RS
Transaction Information:
Payment term:
Bank swift,west union or PayPal
Delivery time:
2 days
Detailed description
How can you buy RA12008 RA12008UUC0 High Precision Cross Roller Bearing on the Internet?
High quality RA12008,RA12008UUC0 ( 0.2 kg Mass, ID: 120 mm OD: 136 mm WD: 8 mm , P0,P6,P5,P4 Accuracy Class , Chrome steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. RA12008,RA12008UUC0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.