piling machine slewing ring bearing QN.1600.50 turntables with internal gear
Type No.: QN.1600.50
Bearing types: four point contact slewing ball bearing
Material:42crmo/50mn/custom
Gear option:external/internal/non gear
Raceway hardness:55-62HRC
outer ring diameter(Da): 1766mm
inner ring diameter(Di): 1368mm
Total height(H): 124mm
Mass:714kgs
module(m):12
teeth no.(z):115
Packaging:standard export packaging
Luoyang MC Bearing Technology Co.,Ltd (LYMC),who is manufacture located in bearing zone, focus on Slewing bearing, cross roller bearing and pinion,Dia from 50mm-8000mm, Certificated has 3.1,3.2,ABS,CCS.Our team with technical and full experience in the bearing industry. And with a worldwide network, allows us to resolve any bearing issue for you. LYMC bearings are the perfect alternative to the most common and well-known brands.