Needle Roller Bearings K26X30X13
🔍
K26X30X13
Bore Diameter:26 mm
Outside Diameter:30 mm
Width:13 mm
Weight:0.011 kg
Click here to send inquiry
The K26X30X13 bearing is a Needle Roller Bearings with an inner diameter of 26 mm , an outer diameter of 30 mm, a width of 13 mm. It typically uses ABEC-5 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
26 mm
Outside Diameter:
30 mm
Thickness:
13 mm
Weight:
0.011 KG
Specifications:
Structure:
needle roller bearing
Precision Rating:
ABEC-5
Bearing Material:
Chrome Steel
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
TT
Delivery time:
Stock
Detailed description
How can you buy Needle Roller Bearings K26X30X13 on the Internet?
High quality K26X30X13 ( 0.011 kg Mass, ID: 26 mm OD: 30 mm WD: 13 mm , ABEC-5 Accuracy Class , Chrome Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. K26X30X13. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.