NCF28/950 Full Complement Cylindrical Roller Bearing 950x1150x118mm
🔍
NCF28/950
Bore Diameter:950 mm
Outside Diameter:1150 mm
Width:118 mm
Weight:240.00 kg
Click here to send inquiry
The NCF28/950 bearing is a Cylindrical Roller Bearing with an inner diameter of 950 mm , an outer diameter of 1150 mm, a width of 118 mm. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
950 mm
Outside Diameter:
1150 mm
Thickness:
118 mm
Weight:
240.00 KG
Specifications:
Structure:
Single Row Cylindrical Roller
Brand:
As per customers' Requests
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy NCF28/950 Full Complement Cylindrical Roller Bearing 950x1150x118mm on the Internet?
High quality NCF28/950 ( 240.00 kg Mass, ID: 950 mm OD: 1150 mm WD: 118 mm , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. NCF28/950. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.