MM40BS100 Super Precision Bearing 40x100x20mm
🔍
MM40BS100
Bore Diameter:40 mm
Outside Diameter:100 mm
Width:20 mm
Weight:0.82 kg
Click here to send inquiry
The MM40BS100 bearing is a angular contact ball bearing with an inner diameter of 40 mm , an outer diameter of 100 mm, a width of 20 mm. It typically uses P4/P2 grade precision tolerances and open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
40 mm
Outside Diameter:
100 mm
Thickness:
20 mm
Weight:
0.82 KG
Specifications:
Structure:
precision ball bearing
Brand:
BEART, customized
Precision Rating:
P4/P2
Bearing Material:
bearing steel
Seals Type:
open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, L/C, OTHERS
Delivery time:
2~25 days
Detailed description
How can you buy MM40BS100 Super Precision Bearing 40x100x20mm on the Internet?
High quality MM40BS100 ( 0.82 kg Mass, ID: 40 mm OD: 100 mm WD: 20 mm , P4/P2 Accuracy Class , bearing steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. MM40BS100. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.