LMKP60LUU Bearing 60x90x209mm
LMKP60LUU Bearing 60x90x209mm
🔍
LMKP60LUU
Bore Diameter:60 mm
Outside Diameter:90 mm
Width:209 mm
Weight:4.06 kg
Click here to send inquiry
The LMKP60LUU bearing is a Linear Bearing with an inner diameter of 60 mm , an outer diameter of 90 mm, a width of 209 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and ZZ, 2RS,Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
60 mm
Outside Diameter:
90 mm
Thickness:
209 mm
Weight:
4.06 KG
Specifications:
Structure:
Linear bearing
Brand:
Chinese
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4 P2
Bearing Material:
Gcr15, Stainless steel. 440C, 304, 316.
Seals Type:
ZZ, 2RS,Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T
Delivery time:
Large quantity in stock
Detailed description
How can you buy LMKP60LUU Bearing 60x90x209mm on the Internet?
High quality LMKP60LUU ( 4.06 kg Mass, ID: 60 mm OD: 90 mm WD: 209 mm , P0 P6 P5 P4 P2 Accuracy Class , Gcr15, Stainless steel. 440C, 304, 316. Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. LMKP60LUU. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.