LMKP50UU Square Flange Type Linear Bearing 50x80x100mm
🔍
LMKP50UU
Bore Diameter:50 mm
Outside Diameter:80 mm
Width:100 mm
Weight:2 kg
Click here to send inquiry
The LMKP50UU bearing is a Flange type linear bearing with an inner diameter of 50 mm , an outer diameter of 80 mm, a width of 100 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 P2 grade precision tolerances and UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
50 mm
Outside Diameter:
80 mm
Thickness:
100 mm