LMKC60LUU Flange Type Linear Bearing 60x90x209 Mm
🔍
LMKC60LUU
Bore Diameter:60 mm
Outside Diameter:90 mm
Width:209 mm
Weight:4.06 kg
Click here to send inquiry
The LMKC60LUU bearing is a shpecial bearing with an inner diameter of 60 mm , an outer diameter of 90 mm, a width of 209 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P2 grade precision tolerances and UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
60 mm
Outside Diameter:
90 mm
Thickness:
209 mm
Weight:
4.06 KG
Specifications:
Structure:
Flange Type Linear Bearing
Brand:
GBZHB or OEM
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P2
Bearing Material:
bearing steel Gcr15,high carbon steel
Seals Type:
UU
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
1--30days
Detailed description
How can you buy LMKC60LUU Flange Type Linear Bearing 60x90x209 Mm on the Internet?
High quality LMKC60LUU ( 4.06 kg Mass, ID: 60 mm OD: 90 mm WD: 209 mm , P0,P6,P5,P4,P2 Accuracy Class , bearing steel Gcr15,high carbon steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. LMKC60LUU. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.