LMH16LUU Flanged Linear Bearings 16*28*70mm
🔍
LMH16LUU
Bore Diameter:16 mm
Outside Diameter:28 mm
Width:70 mm
Weight:0.19 kg
Reference FOB Price:US100 ~ 500 / Piece
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The LMH16LUU bearing is a Linear Bearings with an inner diameter of 16 mm , an outer diameter of 28 mm, a width of 70 mm. It typically uses P4 , P5 , P6, P0 grade precision tolerances and chrome steel balls, chrome steel rings. Its dynamic radial rated load is approximately 1060000, its static radial rated load is approximately 285000. It uses C0 , C3 standard radial clearance, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
16 mm
Outside Diameter:
28 mm
Thickness:
70 mm
Weight:
0.19 KG
Performance Data:
Dynamic load Capacity, Radial (Cr):
Static load Capacity, Radial (Cor):
285000
Reference speed (Grease rpm):
5600
Limiting speed (Oil rpm):
Specifications:
Old Designations:
LMH16LUU
HS Code:
Structure:
Flanged Linear Bearing
Number of Rows:
single rows
Demensions:
16*28*70mm
Radial Clearance Trade No.:
C0 , C3
Precision Rating:
P4 , P5 , P6, P0
Vibration:
Z1, Z2
Bearing Material:
Chrome steel
Ball Material:
chrome steel
Roller Material:
Transaction Information:
Transport Package:
carton boxes+ wooden cases
Shipping Ways:
air freight, sea freight , and express
Country of Origin:
China
Quality Control:
high
Stock:
1000 Piece
Production Capacity:
Port:
GZ
Payment term:
100% TT in advance
Delivery time:
within 3-5days after payment
Detailed description
How can you buy LMH16LUU Flanged Linear Bearings 16*28*70mm on the Internet?
High quality LMH16LUU ( 0.19 kg Mass, ID: 16 mm OD: 28 mm WD: 70 mm , single rows Rows , C0 , C3 Radial Clearance , P4 , P5 , P6, P0 Accuracy Class , Chrome steel Material , 1060000 Radial dynamic , 285000 Radial static ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. LMH16LUU. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.