LBCR16D-LS Linear Ball Bearing / Linear Bushing 16x26x36mm
🔍
LBCR16D-LS
Bore Diameter:16 mm
Outside Diameter:26 mm
Width:36 mm
Weight:0.026 kg
Click here to send inquiry
The LBCR16D-LS bearing is a Linear Motion Bearing with an inner diameter of 16 mm , an outer diameter of 26 mm, a width of 36 mm. It typically uses High Precision grade precision tolerances and Open ; LS ; 2LS type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
16 mm
Outside Diameter:
26 mm
Thickness:
36 mm
Weight:
0.026 KG
Specifications:
Structure:
Ball Bushing
Brand:
As Per Requirements
Precision Rating:
High Precision
Bearing Material:
Bearing Steel ; Stainless Steel
Seals Type:
Open ; LS ; 2LS
Transaction Information:
Payment term:
T/T ; Western Union; Moneygram ; Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy LBCR16D-LS Linear Ball Bearing / Linear Bushing 16x26x36mm on the Internet?
High quality LBCR16D-LS ( 0.026 kg Mass, ID: 16 mm OD: 26 mm WD: 36 mm , High Precision Accuracy Class , Bearing Steel ; Stainless Steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. LBCR16D-LS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.