KTHK40-B-PP-AS Linear Ball Bearing And Housing Units
🔍
KTHK40-B-PP-AS
Bore Diameter:40 mm
Outside Diameter:73.5 mm
Width:125 mm
Weight:2 kg
Click here to send inquiry
The KTHK40-B-PP-AS bearing is a Linear Bearing with an inner diameter of 40 mm , an outer diameter of 73.5 mm, a width of 125 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4 grade precision tolerances and sealed type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
40 mm
Outside Diameter:
73.5 mm
Thickness:
125 mm
Weight:
2 KG
Specifications:
Structure:
Linear Ball Bearing and Housing Units
Brand:
GQZ or other famous brand
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4
Bearing Material:
Gcr15
Seals Type:
sealed
Transaction Information:
Payment term:
T/T,PayPal or West Union
Delivery time:
within 3 days
Detailed description
How can you buy KTHK40-B-PP-AS Linear Ball Bearing And Housing Units on the Internet?
High quality KTHK40-B-PP-AS ( 2 kg Mass, ID: 40 mm OD: 73.5 mm WD: 125 mm , P0,P6,P5,P4 Accuracy Class , Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. KTHK40-B-PP-AS. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.