KRVE19-PP-A Needle Roller Bearing 11x19x32.2mm
🔍
KRVE19-PP-A
Bore Diameter:11 mm
Outside Diameter:19 mm
Width:32.2 mm
Weight:0-20 kg
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The KRVE19-PP-A bearing is a Needle Roller Bearings with an inner diameter of 11 mm , an outer diameter of 19 mm, a width of 32.2 mm. It typically uses P0-P2, ABEC1-ABEC9 grade precision tolerances and It uses CM/C0/C2/C3/C4 standard radial clearance, Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
11 mm
Outside Diameter:
19 mm
Thickness:
32.2 mm
Weight:
0-20 KG
Specifications:
Old Designations:
KRVE 19 PP
HS Code:
Structure:
Needle Roller Bearing
Number of Rows:
Single Row
Demensions:
11x19x32.2mm
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Radial Clearance Trade No.:
CM/C0/C2/C3/C4
Precision Rating:
P0-P2, ABEC1-ABEC9
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Carton Box
Shipping Ways:
DHL/FedEx/TNT/UPS/EMS/CDEK/Aramex
Stock:
256 Piece
Production Capacity:
200 pcs/month
Port:
HongKong/ShangHai/ShenZhen
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 working days
Detailed description
How can you buy KRVE19-PP-A Needle Roller Bearing 11x19x32.2mm on the Internet?
High quality KRVE19-PP-A ( 0-20 kg Mass, ID: 11 mm OD: 19 mm WD: 32.2 mm , Single Row Rows , CM/C0/C2/C3/C4 Radial Clearance , P0-P2, ABEC1-ABEC9 Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. KRVE19-PP-A. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.