KG065AR0 Thin Section Bearing 6.5''x8.5''x1''Inch
🔍
KG065AR0
Bore Diameter:6.5 inch
Outside Diameter:8.5 inch
Width:1 inch
Weight:*** kg
Click here to send inquiry
The KG065AR0 bearing is a Thin Section Ball Bearing with an inner diameter of 6.5 inch , an outer diameter of 8.5 inch, a width of 1 inch. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
6.5 inch
Outside Diameter:
8.5 inch
Thickness:
1 inch
Weight:
*** KG
Specifications:
Structure:
Thin Section Angular Contact Ball
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy KG065AR0 Thin Section Bearing 6.5''x8.5''x1''Inch on the Internet?
High quality KG065AR0 ( *** kg Mass, ID: 6.5 inch OD: 8.5 inch WD: 1 inch , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. KG065AR0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.