KB25UUAJ Linear Motion Ball Bushing Bearings 25x40x58mm
🔍
KB25UUAJ
Bore Diameter:25 mm
Outside Diameter:40 mm
Width:58 mm
Weight:0.205 kg
Click here to send inquiry
The KB25UUAJ bearing is a Linear Motion Bearings with an inner diameter of 25 mm , an outer diameter of 40 mm, a width of 58 mm. It typically uses P0 P6 P5 P4 grade precision tolerances and Adjustment,UU type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
25 mm
Outside Diameter:
40 mm
Thickness:
58 mm
Weight:
0.205 KG
Specifications:
Structure:
linear motion bushing bearings
Brand:
OEM
Precision Rating:
P0 P6 P5 P4
Bearing Material:
bearing steel Gcr15,high carbon steel
Seals Type:
Adjustment,UU
Transaction Information:
Payment term:
TT ,PAYPAL ,Western Union,LC
Delivery time:
according your quantity
Detailed description
How can you buy KB25UUAJ Linear Motion Ball Bushing Bearings 25x40x58mm on the Internet?
High quality KB25UUAJ ( 0.205 kg Mass, ID: 25 mm OD: 40 mm WD: 58 mm , P0 P6 P5 P4 Accuracy Class , bearing steel Gcr15,high carbon steel Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. KB25UUAJ. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.