KA025AR0 Thin Section Ball Bearing (Size: 2.5x3x0.25 Inch)
🔍
KA025AR0
Bore Diameter:2.5 inch
Outside Diameter:3 inch
Width:0.25 inch
Min. Order:1 Piece
Click here to send inquiry
The KA025AR0 bearing is a Thin Section Bearings with an inner diameter of 2.5 inch , an outer diameter of 3 inch, a width of 0.25 inch. It typically uses Standard grade precision tolerances and features a Brass cage, Chrome Steel (Gcr15) balls, Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Application: Rotary Tables, Turntables, Robotics, Packaging Equipment, and etc.
Dimensions:
Inside Diameter:
2.5 inch
Outside Diameter:
3 inch
Thickness:
0.25 inch
Specifications:
HS Code:
Structure:
Ball Bearing
Number of Rows:
Single
Demensions:
2.5x3x0.25
Brand:
Neutral Product
Precision Rating:
Standard
Bearing Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Cage material:
Brass
Seals Type:
Open
Ball Material:
Chrome Steel (Gcr15)
Operating Temperature Range:
-30℃ to 120℃
System of Measurement:
Inch
Series:
KA
Rolling Element:
Ball
Closure Type:
Open
Transaction Information:
Transport Package:
Standard Export Package
Shipping Ways:
by Sea or Air
Country of Origin:
China
Stock:
100 Piece
Port:
Tianjin, Shanghai, Shenzhen, Guangzhou or Qingdao
Payment term:
by T/T in advance
Delivery time:
2-3 days for stock, 25-30 days for bulk production
Detailed description
How can you buy KA025AR0 Thin Section Ball Bearing (Size: 2.5x3x0.25 Inch) on the Internet?
High quality KA025AR0 ( ID: 2.5 inch OD: 3 inch WD: 0.25 inch , KA Series , Single Rows , Standard Accuracy Class , Chrome Steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. KA025AR0. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.